Tähtiä ja madonreikiä
Jesse Avdeikov, Veikko Björk, Valtteri Kivelä, Linda Roschier ja Pauliina Turakka Purhonen: Tähtiä ja madonreikiä

Lähde: helsinki
Ajankohta:
–
Osoite:
HAA Galleria
Suomenlinna C 1
00190 Helsinki
Yhteystiedot:
https://www.helsingintaiteilijaseura.fi/nayttelytoiminta/haa-galleria/
+358 50 470 6087
galleriat@helsingintaiteilijaseura.fi
Hinta:
IlmainenLisätietoja:
FacebookJärjestäjä:
Helsingin Taiteilijaseura
Jesse Avdeikov, Veikko Björk, Valtteri Kivelä, Linda Roschier ja Pauliina Turakka Purhonen: Tähtiä ja madonreikiä
Näyttely vastaa kysymykseen, miten eri taiteilijoiden yhteiselo työhuoneessa vaikuttaa kunkin taiteeseen ja työskentelyyn.
Jesse:
”Avaan työhuoneen oven ja tunnen heti, että täällä tapahtuu paljon. Välillä tilassa pyörii koiria ja lintuja, tilkkuja, lastuja ja hiomapölyä. Langat kulkeutuvat sukissa paikasta toiseen, asiat ja ajatukset levittäytyvät yhdeltä toiselle. ”
Linda: ”Omenan ja sydämen muodot ovat yllättävän samankaltaisia. Puutarhassa tulee selväksi siementen voima. Kuivahtaneet, usein vaatimattoman näköiset hituset itävät kesän mittaan ja muuttavat ympärillään kaiken, maasta taivaaseen.”
Veikko: ”Muinoin uskottiin, että ihmisen kuollessa hänen sielunsa lentää lintuna taivaalle, osaksi linnunrataa. Ajattelen, että kuoltuani joku atomeistani on osa hömötiaista.”
Pauliina: ”Raivaan tieni ryteikön läpi ja pääsen illansuussa talolle, jonka ikkunoista paistaa kultainen valo. Avaan oven ja kynnykseltä näen kaksi naista, vanhan ja nuoren. Itse olen niin kuin nyt, siltä väliltä.”
Valtteri: ”Ajattelen Wu Tao-Tzun tarinan vankia, joka maalasi sellinsä seinään maiseman, taputti kolmasti käsiään ja astui sisään tuohon maalaukseensa ja katosi kauas vartijoiden ulottumattomiin. ”
HAA Galleria
14.8.-7.9.2025
Vapaa pääsy