Siirry sisältöön

Merenkulkijan kartastot

Merenkulkijan kartastot – Karttojen matkassa Itämerellä -näyttely avaa merikartoituksen perusteita ja esittelee 1600–1800‑lukujen merikartastoa.

Karttakuva ja tekstiä, näyttelyn tunniste kuva

Kuvaaja: John Nurmisen säätiö

Lähde: helsinki

Ajankohta:

Osoite:

Ehrensvärd-museo
Suomenlinna B 40
00190 Helsinki

Järjestäjä:

Ehrensvärd-seura

Merenkulkijan kartastot – Karttojen matkassa Itämerellä -näyttely avaa merikartoituksen perusteita ja esittelee 1600–1800‑lukujen merikartastoa. 

Itämeren aalloilla on kuljettu jo viikinkiajoista, mutta alueen ensimmäiset varsinaiset merikartat syntyivät vasta 1500‑luvun lopulla. Seuraavien vuosisatojen aikana, erityisesti 1600–1700‑luvuilla, ruotsalaiset ja venäläiset loivat järjestelmällisen merikartoituksen perustan. Merikartat olivat aikansa huipputeknologiaa – strategisesti ja taloudellisesti arvokkaita dokumentteja, joita suojeltiin tarkoin.

John Nurmisen Säätiön merellinen kokoelma kattaa lähes tuhat vanhaa karttaa Itämeren ja pohjoisten merialueiden vesiltä aina 1400‑luvulta lähtien. Kokoelman ytimen muodostaa kahdeksan harvinaista kartastoa, joista osan kuvia nähdään näyttelyssä Merenkulkijan kartastot.

Suomenlinnan Ehrensvärd-museoon rakentuva näyttely avaa ensimmäisessä tilassaan merikartoituksen perusteita ja Itämeren kartoituksen vaiheita. Toisessa tilassa syvennytään neljään 1600–1800‑lukujen merikartastoon. Kartat kuljettavat kävijänsä koko Itämeren alueelle, ja mukana on ruotsalaisia, hollantilaisia, venäläisiä ja englantilaisia näkökulmia.

 

Ehrensvärd-museo

2.5.-27.9.2026

Päivittäin:
toukokuu 10.30-16.00
kesä-elokuu 10.30-13.00 & 13.30-17.30

Lauantai ja sunnuntai:
syyskuu 10.30-16.00

Sisäänpääsy 4-7€

Muita tapahtumia