Siirry sisältöön

Käsityönä tehdyn lasin lumo

Suomen lasimuseon kokoama kiertonäyttely juhlistaa käsityönä valmistetun lasin liittämistä Unescon aineettoman kulttuuriperinnön luetteloon.

Lasin materiaalimassaa kuumennetaan kaasuliekillä

Kuvaaja: Kuva: Suomen lasimuseo, kuvaaja. Ella Tommila

Lähde: helsinki

Ajankohta:

Osoite:

Suomenlinna-museo
Suomenlinna C 74
00190 Helsinki

Hinta:

Lisätietoa lipuista verkkokaupassa 10€ / 8€ / 5€, Museokortti / Helsinki Card Lisätietoja (siirryt toiseen palveluun)

Järjestäjä:

Lasistudio Hytti, Suomen lasimuseo, Suomenlinnan hoitokunta ja Ehrensvärd-seura ry

Suomen lasimuseon kokoama kiertonäyttely juhlistaa käsityönä valmistetun lasin liittämistä Unescon aineettoman kulttuuriperinnön luetteloon. Näyttely kertoo käsityönä valmistetun lasin perinteestä ja suomalaisesta lasialan toiminnasta ja osaamisesta.

Suomenlinnassa on puhallettu lasia jo 1970-luvulla. Heikki Kallion aloittamaa studiolasitoimintaa on jatkanut Lasistudio Hytti, jossa on työskennellyt useita käyttö- ja taidelasin tekijöitä. 

Kiertonäyttelyä on täydennetty Heikki Kallion ja Suomenlinnassa 2020-luvulla toimineiden lasitaiteilijoiden teoksilla.

 

Suomenlinna-museo

6.3.2026-10.1.2027

Päivittäin 10.30-17.00; kesä-elokuu 10.00-18.00

Sisäänpääsy 5-10€

Muita tapahtumia