Siirry sisältöön

Suomenlinna uudistaa merellisen Helsingin tarjontaa

Suomenlinnan palvelut täydentyvät kesällä 2026, kun kunnostettu Walhalla ja monipuolinen Lonna aloittavat toimintansa uusien toimijoiden johdolla.

Ilmakuva kesäisestä Suomenlinnan alueesta keskellä merta.

Vaikuttava Walhalla ja lumoava Lonnan saari tuovat kesään 2026 aiempaa monipuolisempia palveluita Suomenlinnan alueella. Toukokuussa käynnistyvät kiinnostavat palvelut vahvistavat merellisen Helsingin tarjontaa.

Walhallan kunnostushankkeen lähestyessä loppuaan ja Lonnan saaren määräaikaisen vuokrasopimuksen tultua päätökseen Suomenlinnan hoitokunta etsi vuokrakohteisiin yhteistyökumppaneita konseptihauilla. Suomenlinnassa Kustaanmiekalla sijaitsevan Walhallan uusi toimija on Kuninkaanportin ravintolat. Lonnan saarella toiminnan aloittaa uusi yritys Lonna Moments Oy.

Kauttaaltaan restauroitu Walhalla on aiempaa monipuolisempi

Kustaanmiekan linnoitus on peräisin 1750-luvulta. 200 vuotta myöhemmin osa siitä otettiin ravintolakäyttöön Helsingin olympialaisten yhteydessä. Nyt mittavan kunnostushankkeen jälkeen avataan tilaan avataan kokonaisuus, johon kuuluvat à la carte -ravintola, pizzeria ja näköalaterassi.

– ”Meillä historia, merellisyys ja huolella tehty ruoka kohtaavat. Tarjoamme helposti saavutettavan saaristoelämyksen, jossa ainutlaatuiset tilat, maailmanperintökohteen historia, lämmin palvelu ja kestävä ajattelu tekevät jokaisesta vierailusta ainutlaatuisen”, kuvailee yrittäjä Tony Hellström.

Hellströmillä ja hänen yhtiökumppanillaan Staffan Mathlinilla on ollut useita ravintoloita muun muassa Taalintehtaalla, Kemiössä, Särkisalossa, Espoossa ja Mathildedalissa, joten saaristossa toimiminen on heille hyvin tuttua. Heillä on kokemusta myös ravintola Walhallasta kunnostushankkeita edeltävältä ajalta sekä hienot näytöt Pizzeria Nikolaista.

– ”Ymmärrys yhteistyön merkityksestä maailmanperintökohteessa ja Suomenlinnan tunteminen toimintaympäristönä olivat avainasemassa valinnassa tämän kaltaisen ainutlaatuisen kohteen kohdalla. Konsepti yhdistää perinteisen ravintolatoiminnan ja monipuolisen palveluvalikoiman Walhallan tiloihin sopivaksi kokonaisuudeksi, jossa yrittäjän läsnäolo paikan päällä varmistaa laadun ja hyvän kokemuksen asiakkaille”, kertoo konseptihakua vetänyt kehittämispäällikkö Petteri Takkula Suomenlinnan hoitokunnasta.

Walhallan kokonaisuus Suomenlinnan rantavarustuksen suunnasta kuvattuna. Luonnonkivestä rakennettu kaponieeri eli linnoitusrakennus, jonka taustalla näkyy muurirakenteita ja suomenlippu salossa.

Pizzeria Nikolain terassi ja ravintola Walhallan sisäänkäynti. Kuva: Jaakko Koljonen, Suomenlinnan hoitokunta

Merellisyyttä ja historiaa huokuva Lonnan saari on näyteikkuna Helsingin saaristoon

Suomenlinnan pohjoispuolella, Lonnan saaressa on ravintola, kahvila-baari, sauna- ja kokoontumistiloja seitsemässä rakennuksessa ulkotiloineen. Tämän monipuolisen kokonaisuuden parissa toukokuun alussa toimintansa aloittaa Lonna Moments Oy.

Lonnan konseptihaun aikana muotoutui kumppanuus, jossa kaksi toimijaa löysivät toisensa saaren mahdollisuuksien äärellä, kun Lonnan aiempi yrittäjä Ville Wäänänen sekä useamman ravintolan pitkän linjan operoijat Jussi ja Ville Forsman ST-Ravintolat Oy:stä yhdistivät voimansa.

– ”Näiden kokeneiden tekijöiden poikkeuksellisen vakuuttavassa ehdotuksessa yhdistyy vahva Lonnan tuntemus sekä taloudellisesti menestyksekäs ravintolaosaaminen merellisessä toimintaympäristössä”, summaa kehittämispäällikkö Petteri Takkula.

Lonna on jo vakiinnuttanut asemansa kohteena, jossa pieni irtiotto arjesta on helppoa vain kymmenen minuutin matkan päässä Kauppatorilta. Lonna Moments Oy lupaa, että saari tarjoaa hyviä hetkiä myös tulevina vuosina niin kaupunkilaisille kuin matkailijoillekin. Pienen saaren monipuolisia palveluita ja ohjelmatarjontaa tullaan kehittämään pitkäjänteisesti.

– ”Lonna haluaa säilyttää asemansa ja toimia omalta osaltaan näyteikkunana koko Helsingin saariston palveluiden pariin. Merellisyys ja saaristo ovat kaupunkimme ehdottomia valtteja, ja on hienoa, kun voimme osaltamme olla mukana sen laajemmassa alueellisessa kehityksessä”, sanoo toimitusjohtaja Jussi Forsman ST-Ravintoloista.

Lonnan saari kuvattuna Suomenlinnan suunnasta

Lonnan saari. Kuva: Jaakko Koljonen, Suomenlinnan hoitokunta

Kaunis vesibussireitti yhdistää uudistuneet palvelut

Uudet toimijat Walhallaan ja Lonnaan valittiin avoimessa konseptihaussa. Suomenlinnan hoitokunta etsi vuokratiloihin laadukkaita, kulttuuriperintöä arvostavia kestävän matkailun ehdotuksia. Yhteistyökumppaneilta edellytetään sitoutumista maailmanperintökohteen hoito- ja käyttösuunnitelmaan ja tiiviiseen yhteistyöhön Suomenlinna-verkoston kanssa.

Nyt solmitut viiden vuoden määräaikaiset vuokrasopimukset mahdollistavat liiketoiminnan aloittamisen Walhallassa ja Lonnassa toukokuusta 2026 alkaen. Sopimuksiin kuuluu viiden vuoden optio.

– ”Lonna ja Walhalla ovat jo sinällään hienoja itsenäisiä kokonaisuuksia Suomenlinnan laidoilla. Lisäksi niitä yhdistää kaunis ja helppo vesibussimatka. Kiehtovia näkymiä linnoitukseen mereltä käsin tarjoava vesibussireitti kulkee niin Lonnan kuin Kuninkaanportinkin kautta, aivan läheltä Walhallaa. Yhdessä nämä kolme uudistuvaa elementtiä luovat hienon lisän niin Suomenlinnan kuin merellisen Helsinginkin tarjontaan”, luonnehtii kehittämispäällikkö Petteri Takkula.

Vesibussiliikenteestä on käynnissä kilpailutus, jonka osallistumisaika on päättynyt. Liikennöitsijä valitaan pian.

Lisätietoja

Petteri Takkula

Kehittämispäällikkö

Maailmanperintöpalvelut

0295 336 677

Kaponieeri Delwigin kunnostus

Walhallan laajaan kunnostushankkeeseen sekä Kustaanmiekan linnoituksen historiaan ja rakenteisiin voit tutustua sivullamme artikkelissa: Kaponieeri Delwigin ja ravintola Walhallan kunnostustyöt vuosina 2021-2026.